201410.21
0
2

Kāpēc cilvēks nespēj atrast darbu!

Autors: Publicēts pie: Raksti un publikācijas

Darba tirgū viens no galvenajiem un mūžseniem jautājumiem ir „Kāpēc cilvēks nespēj atrast darbu?” Darba meklētāju argumenti ir dažādi: „manai kvalifikācijai nav atbilstošu vakanču”, „uzņēmums piedāvā zemu atalgojumu un man neatmaksājas iet tur strādāt”, „man trūkst darba pieredzes vai citu iemaņu”, „darba vieta atrodas tālu no dzīves vietas”, „uzņēmumam ir slikta reputācija” utml.. Protams, jāatzīst, ka daudzējādā ziņā darba meklēšanas procesā ir iesaistīta apkārtējā vide, darba tirgus specifika un „spēles noteikumi”. Tomēr gadu gaitā izkristalizējas to cilvēku profils un īpašības, kuri nespēj ilgtermiņā atrast darbu. Mēs izcelsim galvenos un visbiežāk sastopamos iemeslus un momentus, lai dotu impulsu darba meklētājam mainīt savas dzīves scenāriju un virzīt notikumus pozitīvā plāksnē.

Kā viens no galvenajiem iemesliem ir iztrūkstošs darba meklētāja dzīves vai karjeras mērķis. Nereti mūsu speciālisti darba interviju vai karjeras konsultāciju laikā secina, ka darba meklētājs skaidri nezina, ko vēlas dzīvē darīt, un, kāds tieši darbs viņam sagādātu gandarījumu un dzīvesprieku. Šis aspekts bieži vien ir iemesls tam, kāpēc konkrētais cilvēks „izkrīt” darba intervijās, radot nepārliecinošu pozīciju par savu personību darba devēja skatījumā. Galvenais ir cilvēka profesionālā virzība – pārliecība par sevi un savām spējām. Tas dos pozitīvu impulsu un atstās pārliecinošu iespaidu darba intervijā.

Otrs iemesls, kāpēc cilvēks nespēj atrast darbu, ir neprasme vai nezināšana par potenciālajām iespējām un meistarība saskatīt šīs iespējas – izstrādāt savu darba meklēšanas stratēģiju. Bieži vien potenciālais darbs un nākotnes izaicinājums ir tepat blakus, bet mēs neesam spējuši to identificēt kā savu iespēju. Tāpēc nepieciešams rūpīgi sekot informācijai un katru piedāvājumu izanalizēt, pirms atteikties to izskatīt jeb dot iespējai „Iespēju”.

Trešais iemesls – vāji vai neatbilstoši sagatavots CV, kas neatspoguļo cilvēka patieso autobiogrāfiju vai pat rada nepareizu priekšstatu. Šī apsvēruma dēļ bieži vien cilvēks pat netiek uz darba interviju un tiek noraidīts jau pirmajās atlases kārtās. Ja dažkārt darba meklētājs neapzinoties neliek uzsvaru uz CV sastādīšanu, tad darba devējs vispirms redz CV un tikai pēc tam kandidātu, tāpēc šim pieteikuma dokumentam ir vitāli svarīga nozīme darba meklēšanas procesā.

Pēdējais iemesls, darba meklētājs nav sagatavojies darba intervijai, nereti atlases speciālisti ikdienas darbā saskaras ar to, ka kandidāts nav sagatavojies intervijai, nespējot atspoguļot savu darba pieredzi un prasmes, kā arī nav iepazinies nedz ar uzņēmumu, nedz ar darba sludinājumā publicēto informāciju, tāpat nereti kandidāti izskatās neatbilstoši intervijai un neievērojot lietišķo etiķeti. Rezumējot visus iepriekš minētos apstākļus un situācijas, varam secināt, ka ir ļoti daudz darba meklētāji, kuriem ir vismaz viens vai vairāki no iepriekš minētajiem apstākļiem. Taču pozitīvais aspekts ir tāds, ka jebkurā brīdī šīs lietas un apstākļus var mainīt, tas ir atkarīgs no paša cilvēka. Nereti pats darba meklētājs nav pievērsis lielu uzmanību darba meklēšanas procesam un rūpīgi iedziļinājies, kādu priekšstatu rada par sevi.

Uzraksti komentāru!

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligāti aizpildāmie lauki ir atzīmēti ar *